צימרים ואטרקציות ברמת הנגב - המלצות לחופשה מהנה

על אף שאני צעיר, ואולי דווקא בגלל שאני כזה, ההתסכלות על המנהיגים שיש לנו היום, בהשוואה למה שהיה לנו פעם, גורמת לי לצער רב. קחו למשל את מה שקורה בשבועות האחרונים – מנהיג לשעבר (שיש לציין שבתור מנהיג היה לא כל-כך גרוע) נחשד בלא מעט מעשי שחיתות שנוגעים לנדל"ן.

אגב, הוא לא לבד. מישהו זוכר שפעם גם לאריק שרון הייתה פרשיה עם אי יווני? אבל פעם זה הכל היה אחרת. פעם ההשתלחות במנהיג שלנו הייתה לא בגלל שחיתות נדל"ן, אלא בגלל שיגעון נדל"ן. ליתר דיוק, בגלל החזון המשוגע שהיה לו להפריח את הנגב, שבגללו הוא אפילו עבר לגור בשדה בוקר.

אם לשים לרגע את השחיתויות בצד, ולהסתכל על מה שהולך היום ברמת הנגב, אותה מועצה אזורית שבשטחה נמצא שדה בוקר בפרט והנגב כולל בכלל, אולי החזון של המנהיג המתקרח לא היה כזה משוגע אחרי הכל.

צימרים וחוות רבות, בתי בד, אטרקציות ויקבי בוטיק צצו להם בהמוניהם כפטריות אחרי הגשם והנגב הפך היום ליעד משגשג שאפילו הבוסית שלי בחרה בו כיעד לחופשה בפסח האחרון.

אז מה יש בו באותו נגב שכל כך משגע? אילו אפשרויות נופש מציע האיזור?

חוות בודדים באיזור רמת הנגב

חייבים להניח את הקלפים על השולחן ולהודות, שלמרות ההצלחה שהן נוחלות כרגע, חוות הבודדים זוהי לא המצאה ישראלית. בארה"ב, מולדת חוות הבודדים, הן נפוצות כמו זבובים במדבר. ולא פלא – כל כך הרבה שטח פראי שומם יש להם.

אצלנו, בפרופורציה של הארץ, יש כמה וכמה מקומות כאלו בנגב, שהוקמו על ידי אנשים שהחליטו להקדיש את חייהם לשקט ולרוגע.

מי שמחפש את תמונת התשליל המדויקת ביותר לחיים העירוניים בחופשה שלו, יוכל ליהנות בחוות האלו. הן אמנם מבססות את עיקר כלכלתן על חקלאות ופחות על תיירות, אבל מרביתן יציעו לכם מגורים ולינה ברמה שהיא יותר מסבירה, עם חתיכה קטנה מהשקט הזה, שתהיה כולה שלכם. לפחות ליום-יומיים שבהם תשהו באזור.

יקבים קטנים ובתי בד

בהיעדר מקומות תעסוקה גדולים בנגב, הקונספט של חוות הבודדים התאים היטב לעצמאיים שכל מה שהם רצו זה את חלקת האדמה שלהם כדי לעשות ניסויים וגידולים, בעיקר של כרמים ושל מטעי זיתים. חלק גדול מבעלי החוות אף ניסו לשמר את אורח החיים הקדום, בין אם זה בדרכי הגידול או בשחזור המראה של בתי הבד.

כאמור, יש לא מעט חוות בודדים שבחרו, כאמור, בענבים ובזיתים כגידול החקלאי שלהם וסביר להניח שלא נתקלתם בשמן או ביין שמיוצר מהם בחנויות המרכז. לכן, אם אתם בקטע, חוות הבודדים הן המקום האידיאלי להגיע ולטעום מהתוצרת המיוחדת ואף במקומות אחדים לקבל הדרכה ממש מפי האנשים על התהליך (אם יש משהו שהם אוהבים יותר מלגדל, זה להסביר לאחרים איך עושים זאת נכון).

על אטרקציות צברים וחיות אחרות באיזור רמת הנגב

מלבד בתי בד ויקבי בוטיק קטנים יש גם חוות בודדים עם גידולים אחרים – משק גבינות הוא למשל הענף השלישי בפופולאריות אחרי השניים הקודמים.

כיוון שהחוות רבות, יהיה זה עוול לבחור אחת ולציין אותה. לעומת זאת, חווה שכן ראויה לציון נפרד היא חוות הצברים של אורלי על כביש 204. מלבד העובדה שהגידול הוא מיוחד בפני עצמו, גם זני הצבר שמגודלים כאן הם מיוחדים ופותחו במיוחד על בסיס האקלים והתנאים הגאוגרפיים של הנגב, כך שהם לא מהסוג שתמצאו בדרך כלל בסופרים בעונה המתאימה.

מקום נוסף ששווה אזכור עזוז – לא חוות בודדים אמנם, אבל מקום מגוריהם של עשרות אנשים מיוחדים, מרביתם עוסקים באמנות בדרך כזו או אחרת – פיסול, ציור, נגינה וכו. בעזוז תמצאו גם אורחן רחב ידיים ובו גמלים וחמורים שיקחו אתכם לטיול מדברי אותנטי.

לחילופין, תוכלו ללון באחד מהצימרים המיוחדים שלהם, הבנויים על פי עקרונות הבנייה אקולוגית – מבוץ וחומרים ממוחזרים. זה רק נשמע מפחיד, אבל בפועל זה מאוד שימושי ומגניב, והכי חשוב - ידידותי לסביבה.

אז עכשיו שקיבלתם קצת מושג ירוק על מה כל כך מגניב במדבר, אל תתפלאו אם תמצאו את עצמכם מתכננים את החופשה הבאה שלכם לנגב.


פסטיבל דרום אדום | אחרי השטפונות בנגב | חופשה בצאלים
נטו נגב - מידע על צימרים ואטרקציות ברמת הנגב...